ORGANIZACJA DNIA ŚLUBU


nie jest łatwym zajęciem - wymaga dużo czasu, dużo zachodu i nie mniej pieniędzy, a lista rzeczy które potencjalnie można zawalić lub przegapić potrafi przyprawić o zawroty głowy, dlatego spieszymy z pomocą! Planowanie jest podstawą organizacji, a zasada ta nigdzie nie sprawdzi się lepiej, niż podczas organizacji ślubu i wesela. W końcu wszystko ma wyjść dokładnie tak jak sobie to wymarzyliśmy. No to zaczynajmy!

1. BUDŻET

Od czego tak naprawdę powinno się zacząć planowanie ślubu? Całe szaleństwo najlepiej będzie rozpocząć od ustalenia budżetu. Podliczenie w przybliżeniu kosztów swojego przedsięwzięcia, to pierwszy krok w stronę doskonałego wesela. Zastanowienie się, bez czego nie możemy się obejść, a co nie jest nam wcale potrzebne do pełni szczęścia, pomoże ukierunkować nasze dalsze ruchy i da nam czas na obmyślanie rozwiązań, które zniwelują każdy problem. Ten moment to także przegląd ofert usługodawców weselnych, wstępne decyzje dotyczące miejsca wesela, ślubu, wyboru oprawy muzycznej ślubu i wesela, a przede wszystkim ustalenie wspólnej wizji całości. Na wspólne rozmowy czas nigdy nie jest stracony. Dalej podążać można już tylko w jednym kierunku.

2. LISTA GOŚCI

Po ustaleniu w jakich kosztach powinniśmy się zamknąć, płynnie przechodzimy do utworzenia wstępnej listy gości. Trzeba poświęcić nie mało wysiłku żeby nie pominąć nikogo, kto jest ważny w naszym życiu, ale po małej burzy mózgów - bum! Jest i ona.. Niestety, chcąc nie chcąc, musimy przebrnąć przez najbardziej rozdzierającą serce kwestę w całym planowaniu, a mianowicie dostosowanie listy do dostępnych środków i możliwości sal, które bierzemy pod uwagę (to jedyny moment w życiu, w którym nie cieszy nas nasza liczba przyjaciół i znajomych). Kiedy wstępnie ustaliliśmy na jaką liczbę gości będzie nasze wesele, można przejść do działania.

3. STYLISTYKA

Zanim wybierzemy sobie priorytety związane z poszukiwaniem naszych usługodawców, warto zrobić rozeznanie wśród możliwych stylistyk wesela. Może być tak, że spodoba się nam konkretna wizja, dzięki czemu łatwiej podejmiemy decyzję o miejscu wesela lub też właśnie pod nią będziemy jego szukać. Mała lista naszych ulubionych rodzajów stylistyk może pomóc utworzyć konkretny obraz, który ukierunkuje nasze dalsze kroki. Przeszukujemy internet w poszukiwaniu inspiracji, również na naszej stronie znajduje się zakładka "ZRÓB TO RAZEM Z NAMI” , gdzie przeczytacie wszystko o stylach weselnych, a jeśli potrzebujecie więcej inspiracji, to również na naszej stronie www.producentslubny.pl znajdziemy zakładkę "DZIEŃ ŚLUBU", w której możecie przejrzeć zestawienie wzorów filtrowanych względem stylu. Mając wiedzę o naszych możliwościach możecie przystąpić do konkretów i:

ZACZYNAMY!

W zależności od naszych priorytetów zabieramy się za salę, fotografa, kamerzystę, zespół muzyczny, czy też DJ’a i do nich dostosowujemy datę ślubu i wesela, jeśli data jest bardzo ważna, to lepiej zacząć rezerwować terminy wybranych usługodawców już ok 1/2 lata wcześniej, szczególnie jeśli nasze wydarzenie ma się odbyć w weekend oraz w „sezonie weselnym”. Aktualnie, jeśli się jest pewnym swoich decyzji można ustalić terminy telefonicznie, czy też online i podpisać umowę na odległość, jednak nie zawsze jest to najlepszym rozwiązaniem.


1 ROK / 2 LATA PRZED ŚLUBEM


1. SALA WESELNA

Salę dobieramy po ofercie, przestrzeni, umiejscowieniu i dostępnych terminach, ale to nie jedyne kryteria jakie dobrze wziąć pod uwagę. Zanim wybierzemy salę dobrze ustalić czy potrzebna nam sala z noclegami i ile mniej więcej pokoi będziemy potrzebować. Warto zwrócić uwagę, czy nasi goście będą sami w budynku, a jeśli nie to, czy będą jakoś oddzieleni od reszty gości hotelowych. 
Kolejną sprawą jest sama sala i jak zgrywa się z wizją przyjęcia weselnego. Warto obejrzeć osobiście salę zanim podejmie się decyzję. Na miejscu wszystko wygląda inaczej, a dużo łatwiej planować atrakcje, jeśli ma się pełną wizję. Przy bardziej bankietowym charakterze wesela powinno się zwrócić uwagę na komfort gości i możliwość komunikacji, a przy planowanych hulankach do białego rana najważniejsze, czy są możliwości do zabawy i czy goście siedzący będą widzieli gości tańczących. Poza tym, dobrze jest poznać kto będzie do dyspozycji podczas ostatniego tygodnia przed ślubem i kto będzie w trakcie wesela, bo im bardziej życzliwi i pomocni ludzie będą przy nas, tym całość będzie tylko lepsza. Jednocześnie zaleca się zasięgnięcia opinii odnośnie akustyki sali i jakości serwowanych dań. Jeśli wszystko się zgadza i nikt nie narzeka, prawdopodobnie jest to miejsce w sam raz na przeżycie wspaniałych chwil!

ZESPÓŁ MUZYCZNY / DJ

Oprawa muzyczna podczas naszego wesela to jedna z najmocniej osadzonych podstaw dobrej zabawy w całym przedsięwzięciu. Bardzo ważne jest, aby nie brać w ciemno według oferty, czy też plotek krążących w regionie, lecz porządnie zbadać sprawę. O ile DJ raczej nie śpiewa (choć zdarzają się i tacy :) ), więc przy nim główne tematy, którymi musimy się zająć to: w jaki sposób prowadzi zabawy i czy ma dostępny, interesujący nas repertuar; o tyle zespół muzyczny lepiej posłuchać na żywo. Jeśli jeszcze nie mieliśmy okazji, to nie powinno być żadnego problemu - ta kwestia zawsze jest do dogadania z zespołem. Ważne, aby mieć na uwadze, sprawę dostępnego repertuaru, godzin pracy, sposobu rozliczenia (niektóre zespoły odejmują od ceny usługi pieniądze uzyskane z dedykacji - jeżeli takie są na weselu), spożywania alkoholu itp. lepiej ustalić wszystkie szczegóły przy podpisywaniu umowy.

FOTOGRAF ŚLUBNY ORAZ KAMERZYSTA

W poszukiwaniu doskonałego sposobu utrwalenia najpiękniejszych chwil naszego życia, warto sprawdzić, czy styl twórczości kamerzysty i fotografa ślubnego, zgadza się z naszymi oczekiwaniami i czy właśnie z takich produktów finalnych będziemy zadowoleni. W przypadku pracy artystycznej, najlepszym sposobem na uzyskanie pełni potencjału materiałów jest doza zaufania, jednak mamy tę przewagę, że zazwyczaj przy wyborze możemy pokierować się dotychczasowymi wizualnymi dokonaniami i doświadczeniem usługodawcy, sprawdzając jego portfolio i gotowe już zdjęcia, filmy oraz albumy. Podczas dokonywania wyboru kamerzysty i fotografa również lepiej spotkać się osobiście, by przedstawić nasze wizje ślubu i przekonać się, czy istnieje wzajemna nić porozumienia co do wspólnego celu. Dodatkowo już na tym etapie widzimy, czy zachodzi jakaś chemia przy współpracy, czy też będzie to bardziej służbowa relacja. Zwróćmy uwagę, że ta ekipa będzie przy nas przez większość dnia ślubu, już od samych przygotowań, więc przy dobrym wyborze to może być nasza pierwsza pomoc podczas ewentualnego nieprzewidzianego wzrostu stresu. Warto od razu umówić się na sesję narzeczeńską, ponieważ później może nie być terminów w dostępnym czasie, a tak to bywa, że im bliżej ślubu, tym czasu coraz mniej. Jeśli jesteśmy na etapie poszukiwania fotografów i operatorów z profesjonalnym podejściem do pracy i wieloletnim doświadczeniem w branży, to firma bliźniacza Producenta Ślubnego, Studio A Wedding serdecznie zaprasza do współpracy : )


1 ROK PRZED ŚLUBEM


MAKIJAŻYSTKA, KOSMETYCZKA I FRYZJERKA

Czas w jakim powinno się rezerwować termin u makijażystki, kosmetyczki i fryzjerki jest wyjątkowo płynny ze względu na różnice w systemie przyjmowania zapisów, dlatego lepiej wcześniej się zorientować w tym zakresie. Część branży przyjmuje terminy na dany sezon ślubny, w konkretnym miesiącu (np. Styczniu) przed rozpoczęciem sezonu, natomiast część po prostu około 1 roku do kilku miesięcy wcześniej przed rezerwowaną datą. Aktualnie konkurencja w tej dziedzinie jest dość spora, więc znaleźć kogokolwiek na dany termin powinno udać się zawsze, aczkolwiek, by znaleźć najlepszą pomoc w uwydatnieniu istoty piękna panny młodej, lepiej poświęcić czas na rozeznanie. Nie mając pełnej pewności co do możliwości makijażystki, kosmetyczki, czy fryzjerki przy pracy nad naszym wyglądem, dobrym ruchem jest umówienie się na makijaż, czy fryzurę próbną. Jeśli widzimy, że dana stylistka świetnie sobie radzi z dostosowaniem wizji do naszej urody i dobrze się porozumiewamy co do spodziewanych efektów końcowych, a wyniki jej pracy przypadają nam do gustu, można zarezerwować termin i godzinę wizyty w dniu ślubu.

USTALENIE DATY ŚLUBU KOŚCIELNEGO

Jeśli zgodnie z tradycją bierzemy ślub w parafii panny młodej lub mamy wypatrzony kościół, w sam raz na tę uroczystość, to około roku przed, należy zarezerwować sobie datę w kancelarii parafii tego kościoła. Im wcześniej to zrobimy, tym większą swobodę w ustaleniu konkretnej godziny będziemy mieli. Na razie nic z dokumentacji nie będzie potrzebne, ksiądz w kancelarii zapisze tylko nasze dane i ustali z nami godzinę uroczystości. To jest dobry moment, żeby dopytać o wszystkie szczegóły związane z formalnościami i przebiegiem ceremonii. Znając konkretną godzinę, możemy już wyznaczyć sobie przybliżony plan dnia ślubu i zawiadomić naszych usługodawców o tym, jak mniej więcej wszystko przebiegnie.

OPRAWA MUZYCZNA ŚLUBU

Muzyka ma ogromne znaczenie podczas budowania klimatu ceremonii. Dobrze zadbać, by zajęli się nią odpowiedni ludzie, a konkretnie taki zespół lub muzyk, jaki według nas najlepiej poradzi sobie z kształtowaniem brzmienia doskonałej atmosfery. Przedział konieczności rezerwacji terminu zależy od muzyków, więc lepiej zająć się tym od razu gdy ustalimy datę i godzinę naszego ślubu.

URLOP W PRACY

Na ślub, wesele i podróż poślubną będziemy potrzebowali trochę czasu, a do tego dochodzą jeszcze nasze zawzięte przygotowania do tak wielkiego wydarzenia, które również zajmują swoje miejsce w naszym planerze. Wszystkiego wyjdzie kolo kilku, do kilkunastu dni urlopowych, a to już nie byle co. Aby nie było problemów z dograniem potrzebnego czasu wolnego do naszych faktycznych możliwości urlopowych w tym okresie, świetnie zająć się tym odpowiednio wcześniej. W zależności od wykonywanej pracy i polityki urlopowej zakładu, potrzebujemy około rok wyprzedzenia w załatwieniu tej sprawy.

ZAPLANOWANIE PODRÓŻY POŚLUBNEJ

Planując urlop na ślub, wesele i okres przygotowań, nie możemy również zapomnieć o czasie przeznaczonym na podróż poślubną. Powinniśmy przemyśleć, czy budżet i sytuacja urlopowa pozwala wyjechać od razu, czy troszkę poczekać. Niektóre pary rezerwują miejsce i bilety na dawno zaplanowaną podróż, inne zostawiają sam czas urlopu i czekają na last minute do miejsca, które spodoba się im najbardziej, jeszcze inne pozwalają się ponieść przygodzie i wyjeżdżają bez planów. Ważne jest, by przeznaczyć sobie trochę czasu wyłącznie dla siebie, aby cała ta nowa droga życia wystartowała z kopyta, a państwo młodzi pełni energii i radości z wzajemnego wsparcia, mogli podążać nią z obopólną miłością i dystansem do wszelkich przeszkód. Piękne... a poza tym trzeba się zastanowić nad formą wypoczynku, by móc czerpać pełną przyjemność ze spędzonego razem czasu. Jeśli planujemy konkretne miejsca, to dobrze zarezerwować sobie wszystko wcześniej, aby już o tym nie myśleć, szczególnie jeśli planowany wyjazd jest w sezonie urlopowym.


7 MIESIĘCY - 1 ROK PRZED ŚLUBEM


SUKNIA ŚLUBNA

Niesamowicie ważnym elementem, wyróżniającym się wyraźnie z całego procesu organizacji ślubu i wesela, jest zachowanie komfortu pary młodej, dzięki któremu będą się mogli skupić na właściwym przeżyciu tych najpiękniejszych chwil. Jednym z głównych jego czynników w przypadku pani młodej jest wyjątkowa kreacja. Na około pół roku przed ślubem pora zacząć rozglądać się za suknią ślubną. Odpowiednią dla siebie można znaleść w najróżniejszy sposób, od salonów, poprzez sieciówki i sklepy internetowe, po szycie na zlecenie lub też samodzielnie. Niezależnie od priorytetów odnośnie sukni, każda panna młoda powinna czuć się pięknie i wyjątkowo. Dlatego warto zarezerwować sobie trochę czasu specjalnie na poszukiwania.

STYLISTYKA ŚLUBU I WESELA + REZERWACJA FLORYSTY

Kiedy mamy już datę, miejsce ślubu i wesela oraz wstępny pogląd na wizję całości, najwyższa pora wybrać, jaką stylistyką będziemy się kierować w doborze wystroju kościoła i sali oraz motywu zabawy, a także sugerowanych strojów (w przypadku specyficznej stylistyki np. retro). Tu już pozostaje kwestia gustu, choć wiadomo, że w konkretnych warunkach dużo łatwiej o konkretną stylistykę, np. mając ślub w gotyckiej katedrze, a wesele w dworku szlacheckim, klimat vintage tworzy się sam. To samo tyczy się stylu rustykalnego podczas typowych sielskich wesel, czy glamour w salach kryształowych. Ogranicza nas jednak głównie wyobraźnia i budżet, choć im więcej wyobraźni, tym minimalne zapotrzebowanie pieniężne robi się większe. Po ostatnich ustaleniach, przeszperaniu internetu w poszukiwaniu inspiracji warto zarezerwować termin u florystki. Z kwestią ubioru kościoła lepiej zaczekać do około trzech miesięcy przed ślubem, chyba, że wiemy na sto procent, że w tym dniu jesteśmy tylko my. Jeśli w tym samym kościele tego dnia ślub ma też inna para, to trzeba będzie się z nimi skontaktować i ustalić jedną wersję, chyba, że będzie wystarczająca ilość czasu na zmianę dekoracji. W przypadku jednego wystroju, najłatwiej wziąć osobną florystkę i podzielić koszty na pół.

ATRAKCJE WESELNE

Zazwyczaj atrakcje proponowane przez salę możemy dobrać sobie już po podpisaniu umowy, także nie trzeba się na szybko decydować na wszystko, co fajnie brzmi w obawie, że przepadnie. Przy doborze rozszerzeń oferty lub przy wynajmowaniu dodatkowych, zewnętrznych atrakcji, zawsze lepiej jest się dobrze zastanowić, co naprawdę funkcjonalnie sprawdzi się na naszym weselu. Nie ma sensu zamawiać stołów dedykowanych konkretnej kuchni jeśli mają tylko zajmować miejsce do zabawy, a większość jedzenia pozostanie nie ruszona. W wypadku, gdy mamy sporo dzieci w rodzinie, to możemy zapewnić im dodatkowe atrakcje lub zatrudnić profesjonalnego animatora, by wszyscy goście mogli bawić się równie dobrze. Wszelkiego rodzaju pokazy mogą robić wrażenie, jednak wymagają zwolnienia nieco tempa zabawy gości co, w zależności od pory, nie zawsze jest dobrym zjawiskiem. Musimy pamiętać, żeby przemyśleć wszystkie za i przeciw przy każdej propozycji, bo maksymalnie dobra zabawa nie zawsze idzie w parze z maksymalną ilością atrakcji.


5-7 MIESIĘCY PRZED ŚLUBEM


REZERWACJA DATY W USC

W przypadku ślubu cywilnego, datę ślubu można rezerwować dopiero na sześć miesięcy przed samym ślubem. Wynika to z czasu przez jaki potrzebne odpisy pozostają ważne. Można zobaczyć jednak, czy to wszystko co da się zrobić. W części urzędów można poprosić aby zarezerwowano datę wcześniej, przez co nie będziemy się musieli martwić o dostępność terminu. Podczas wyboru urzędu nie ogranicza nas miejsce zameldowania lub zamieszkania, więc zawsze możemy wybrać dowolnie inny, bardziej dostępny. Wszelkie formalności oraz rezerwację dokonujemy w urzędzie, w którym zamierzamy wziąć ślub.

WYBÓR ŚWIADKÓW

Kto powinien zostać świadkiem? Kto w ogóle może nim zostać? To akurat proste. Na świadka wybieramy najbardziej zaufane osoby, którym możemy ze spokojem w sercu powierzyć zadania przy organizacji ślubu i będziemy pewni, że nie zawiodą. Świadek nie musi być członkiem rodziny, konkretnego wyznania, osobą wierzącą, czy też reprezentantem określonej postawy, czy określonego pokolenia. Warunkami, które musi spełniać jest ukończone 18 lat, ważny dowód osobisty lub paszport oraz możliwości do zaświadczenia, że widział i słyszał zawarcie przysięgi małżeńskiej. Po dokonaniu typowania, pozostaje ta trudniejsza kwestia, czyli wymyślić w jaki sposób go zaprosić… :)

ZAPROSZENIA ŚLUBNE

Wiemy już kogo zapraszamy i kogo bierzemy na świadka, znamy miejsce, datę i godzinę ślubu oraz wesela. WIemy dobrze w jakiej stylistyce organizujemy uroczystości, więc pozostaje poinformować naszych przyszłych gości o planach i zaprosić ich do wspólnego przeżycia tych radosnych chwil. Jeśli wiemy, że ktoś ma dalszą drogę do pokonania, czy też trudniejszą sytuację w znalezieniu wystarczającego czasu, to dobrze zacząć zapraszanie właśnie od niego, by dać mu więcej czasu na organizację wolnego czasu. Dodatkowo jeśli chcemy by goście potwierdzili swoje przybycie w terminie, w którym w razie potrzeby zdążymy zredukować ilość miejsc lub zaprosić kogoś innego to też nie możemy odłożyć tego na ostatnią chwilę. Najczęściej zaprasza się gości około sześć do pięciu miesięcy przed ślubem i prosi się o potwierdzenie przybycia maksymalnie do miesiąca przed uroczystością. Aby oszczędzić sobie sporo czasu związanego z zamawianiem projektów, potwierdzaniem, oczekiwaniem na wydruk, a następnie wypełnianiem zaproszeń, możemy użyć kreatora Producenta Ślubnego, dzięki któremu załatwimy wszystko w pare minut, a produkt dotrze w pare dni, oszczędzając nam tym samym czasu na pozostałe zamówienia. Na etapie, w którym jeszcze nie wiadomo ile gości przyjmie zaproszenie, a ile odmówi, możemy doliczyć jeszcze kilka sztuk bez personalizacji imion, aby dopisać póżniej samodzielnie dane gości z listy zapasowej. O tym jak sformułować zaproszenie ślubne znajdziemy więcej w artykule "Jak napisać zaproszenie”.

GARNITUR

Garnitur dla pana młodego nie wymaga tyle zachodu co kreacja pani młodej, więc czas przeznaczony na niego nie musi być, aż tak obszerny. Co raz częściej jednak zdarza się, że panowie młodzi rezygnują z klasycznych krojów i kolorów, dodając sobie rzadziej dostępnych elementów i celując w rozmaite kolory, wzory, czy zdobienia. Co za tym idzie, nie kupują gotowych modeli, lecz zamawiają szyte na miarę, a to zdecydowanie przesuwa czas zajmowania się tym elementem naszej listy z około trzech miesięcy przed ślubem, do bezpiecznej rezerwy od sześciu do pięciu miesięcy.


3-5 MIESIĘCY PRZED ŚLUBEM


NAUKI PRZEDMAŁŻEŃSKIE I PORADNIA ŻYCIA RODZINNEGO

Jeżeli planujemy ślub kościelny ten punkt nas nie ominie. W poszczególnych parafiach nauki przedmałżeńskie organizowane są w cyklach, prowadzone w różnej formie. Około pięć miesięcy przed ślubem, można zacząć się rozglądać się za ich odbyciem. Zaświadczenie, że odbyliśmy taki kurs, potrzebne nam jest około trzech miesięcy przed ceremonią zaślubin do spisania protokołu przedślubnego. Zaświadczenia o odbytych naukach jak i o odbytych spotkaniach w poradni życia rodzinnego są bezterminowe, więc możemy ten punkt odhaczyć kiedy tylko chcemy, a im wcześniej tym więcej czasu zostanie na inne sprawy. Poradnię zazwyczaj musimy sobie znaleźć na własną rękę.

OBRĄCZKI

Obrączki, to jedna z najstarszych tradycji ślubnych, sięgająca aż starożytnego Egiptu. Symbol nierozerwalnej więzi małżeńskiej, jedności ze swoją drugą połową, widoczny znak przysięgi miłości i wierności na dobre i złe. Jest to jeden z tych punktów w organizacji ślubu, na którym nie ma sensu oszczędzać, ponieważ ta piękna pamiątka naszej jeszcze piękniejszej obietnicy pozostaje z nami na całe życie i musi być trwała jak sama obietnica. Choć znaczenie jest niezmienne od tysięcy lat, to w ostatnim czasie powstała cała moda obrączkowa, która znacznie wzbogaciła i urozmaiciła proponowane wzory. Dodając do tego fakt, że nie tak łatwo dopasować obrączki. Lepiej nie zostawiać tego na ostatnią chwilę.

DODATKI DO SUKNI ŚLUBNEJ

Mając już za sobą wybór idealnej sukni ślubnej, musimy dobrać do niej odpowiednie dodatki takie jak welon, buty, etola, sweter, żakiet, czy inne okrycie wierzchnie, kolczyki, bransoletka, naszyjnik, brosza, opaska, tiara, diadem i inne dodatki do włosów, no i oczywiście torebka, bielizna i rękawiczki ślubne. Wyliczać można i wyliczać. Panowie pewnie w tym miejscu przestali czytać, ale tak naprawdę to i tak jest dobrze, jeśli sytuacja wymaga tylko jednej pary butów… : ) Dodatki nadają wyjątkowości i pomagają wytworzyć osobliwą kreację, w której panna młoda będzie wyglądała zjawiskowo. Często zdarza się, że suknia sama w sobie jest dostatecznie ozdobna. Wtedy nie ma potrzeby zbyt wiele dodawać. W tym punkcie możemy znów wziąć pod uwagę przewodnie kolory oraz motywy wesela, delikatnie wpasowując się w stylistykę, subtelnymi akcentami drobnych dodatków.


2-4 MIESIĄCE PRZED ŚLUBEM


FRYZURA I MAKIJAŻ PRÓBNY

Kiedy czas do ślubu zmniejsza się nieubłaganie, chcielibyśmy pozostawać spokojni i martwić się o coraz mniej. Takimi sprawami, które generują duże rezerwy spokoju, gdy tylko się je zamknie, są sprawy fryzury i makijażu ślubnego. W okresie od czterech do dwóch miesięcy przed ślubem trzeba odhaczyć umówione wizyty u stylistek i dopiąć ostateczną wersję, jaką pani młoda będzie mogła z dumą zaprezentować na ślubnym kobiercu. Jeśli dużo wcześniej dogadywaliśmy się w kwestii terminarzu u fryzjerki i makijażystki, to w natłoku spraw trzeba przypilnować, aby niczego nie pominąć.

ZABIEGI KOSMETYCZNE

Podczas dnia, który ma być tylko nasz, chcemy wyglądać i czuć się nieziemsko, a co za tym idzie pięknie prezentować się w swojej kreacji i co równie ważne na zdjęciach. W końcu będziemy je oglądać latami. Dla świetnego nastroju, wielkiego uśmiechu i pięknych wspomnień, dobrym pomysłem jest zaplanować sobie terminarz zabiegów kosmetycznych, nie zależnie czy pozostajemy przy domowych maseczkach, czy chodzi o wizyty w salonie piękności. Zadbanie o cerę, włosy i paznokcie to jedno, ale można zrobić dużo więcej. I to dotyczy również panów. Na kilka miesięcy przed ślubem możemy przejść na zdrowszą dietę, która poprawi funkcjonowanie naszego organizmu i da dużo siły do zajmowania się organizacją ślubu i do walki ze stresem. Również zadbanie o dzienny czas na trochę ruchu pomoże nam osiągnąć dobre samopoczucie. W tym czasie również, choć brzmi to nieprawdopodobnie, trzeba znaleźć czas na sen i przed samym ślubem porządnie się wyspać. Niby proste, ale łatwo o tym nie pomyśleć, a to jedna z podstaw, by przeżyć ten dzień z wielką radością zamiast wielkiego stresu.

PIERWSZY TANIEC

Gdy w ogóle nie tańczyliśmy w życiu, to dobry moment żeby wziąć przyśpieszony kurs tańca i zabrać się za nasz jedyny, wyjątkowy pierwszy taniec. Niezależnie, czy podchodzimy do sprawy bardzo ambitnie, ostrożnie, czy z dystansem pamiętajmy, że sam kurs, jak i faktyczny pierwszy taniec, ma być dla nas świetną zabawą i nie ma sensu się denerwować gdy od razu nie wychodzi, bo ważne żeby we wspólnym życiu szło jak w tańcu, a w samym tańcu pozostaje się już tylko dobrze bawić. Im więcej luzu, tym wszystko lepiej się zaprezentuje, goście będą olśnieni, a my zyskamy piękną pamiątkę na całe życie, bo nie po to jest pierwszy taniec, by dodać jeszcze więcej stresu, tylko by przeżyć kolejną przygodę razem.

TORT WESELNY

Jeśli sala nie miała w ofercie tortu lub jeśli udało nam się znaleźć lepszą ofertę, to na około trzy do dwóch miesięcy przed ślubem trzeba złożyć zamówienie. Zamawiając tort z alkoholem pamiętajmy również o jakimś małym torciku dla dzieci, w przypadku oczywiście, gdy jakieś widnieją na naszej liście gości. Dobrze jest też zadbać o dowóz, bo w zależności od rozmiarów tortu, to może nie być takim prostym zadaniem. Kolejna sprawa to dogadanie miejsca przechowania, aby nie doprowadzić do sytuacji, gdzie podczas prezentacji na sali weselnej okaże się, że nasze cukiernicze dzieło sztuki wjeżdża nieco rozjechane.

TRANSPORT PARY MŁODEJ

Niezależnie czy naszym największym marzeniem jest pojechanie do ślubu najnowszym ferrari, limuzyną z basenem, czerwonym maluchem, złotym lanosem, czy po prostu ma być ładnym pojazdem i koniec, to dobrze rozejrzeć się za rezerwacją odpowiednio wcześniej, by nie przegapić wolnych terminów naszego wyśnionego środka transporu. Jednocześnie powinniśmy dobrze się zastanowić nad naszym kierowcom, aby dzień ślubu nie upłynął nam na umartwianiu się o wypożyczony samochód. Jeśli pożyczamy auto od znajomego, to można poprosić właśnie jego aby przejął to zaszczytne zadanie, dzięki czemu z automatu nie mamy się czym przejmować. Ważne, żeby znaleźć kogoś odpowiedzialnego i skupić się na rzeczach istotnych, takie detale ze spokojem zostawiając zaufanym ludziom.

TRANSPORT GOŚCI

Niezależnie czy naszym największym marzeniem jest pojechanie do ślubu najnowszym ferrari, limuzyną z basenem, czerwonym maluchem, złotym lanosem, czy po prostu ma być ładnym pojazdem i koniec, to dobrze rozejrzeć się za rezerwacją odpowiednio wcześniej, by nie przegapić wolnych terminów naszego wyśnionego środka transporu. Jednocześnie powinniśmy dobrze się zastanowić nad naszym kierowcom, aby dzień ślubu nie upłynął nam na umartwianiu się o wypożyczony samochód. Jeśli pożyczamy auto od znajomego, to można poprosić właśnie jego aby przejął to zaszczytne zadanie, dzięki czemu z automatu nie mamy się czym przejmować. Ważne, żeby znaleźć kogoś odpowiedzialnego i skupić się na rzeczach istotnych, takie detale ze spokojem zostawiając zaufanym ludziom.

FORMALNOŚCI W KANCELARII PARAFIALNEJ

Formalności w kościele nie zajmują wiele czasu, jednak nie w każdej parafii kancelaria jest długo dostępna w tygodniu, więc też trzeba przeznaczyć na to chwilę. Trzy miesiące przed ślubem spisuje się protokół przedślubny do którego potrzebne jest zaświadczenie o odbytym chrzcie i bierzmowaniu, ostatnia ocena z religii, zaświadczenie od proboszcza z parafii z której jesteśmy (w której mieszkamy co najmniej trzy miesiące), świadectwa ukończenia kursu przedmałżeńskiego i zaświadczenia o odbyciu spotkań w poradni życia rodzinnego, dowody osobiste i zaświadczenie z USC co do braku przeciwwskazań odnośnie zawieranego związku). Później zostaje już tylko spowiedź przedślubna i na około miesiąc przed i przed samym ślubem. W niektórych parafiach nie wszystko jest potrzebne, więc możemy zawsze dopytać księdza w kancelarii.

TERMINARZ DNIA ŚLUBU

Znamy już wszystkie detale więc możemy utworzyć sobie rozpiskę dnia ślubu, by wiedzieć co, kiedy, gdzie i jak. Taka lista odciążająca pamięć pomoże nam w zachowaniu większego luzu i spokoju, ale właśnie... Nie ma potrzeby planować każdego detalu z dokładnością co do minuty i denerwować się każdym przesunięciem. Wystarczy, że będzie korek, gorsza pogoda, posiłek będzie dłużej jedzony, czy ksiądz powie dłuższe kazanie i nagle wszystko zacznie się walić jak domino. Nie traktujmy tego jak wystąpienia na żywo dla kogoś, bo to jest nasz dzień i nie możemy pozwolić, aby terminarz nam go odebrał. Forma listy punktowej w kolejności z przybliżonym czasem lub ważniejszymi godzinami i doza dystansu wystarczy.


1-2 MIESIĄCE PRZED ŚLUBEM


POTWIERDZENIE PRZYBYCIA

Informacja RSVP zamieszczona w zaproszeniu lub na osobnym bileciku dawanym z zaproszeniem informuje do kiedy goście są zobowiązani do potwierdzenia swojej obecności na naszym weselu. Po otrzymaniu informacji zwrotnej do wyznaczonej daty, zazwyczaj jest to do około dwóch miesięcy przed ślubem, można zrobić podsumowanie listy gości i zaprosić jeszcze kogoś z listy rezerwowej lub, jeśli jest jeszcze możliwość, zmniejszyć ilość zamówionych miejsc na sali. Jeśli teraz domawiamy zaproszenia to możemy skorzystać z kreatora zaproszeń Producenta ślubnego, bo teraz bardzo istotny jest czas, by zdążyli się zorganizować, a każde zamówienie u Producenta to zamówienie ekspres, więc czas się znajdzie.

ZAWIADOMIENIA

Jeśli mamy w planach zapraszać gości na sam ślub, to wystarczy mniej więcej na dwa miesiące przed. Zapraszamy wtedy stosując tzw. zawiadomienia, które piszemy tak samo jak zaproszenie, tylko usuwamy informację o weselu. Usunąć można również informację RSVP oraz o prezentach, choć to już kwestia indywidualna. W kreatorze Producenta Ślubnego możemy stworzyć sobie zawiadomienie samemu. Używamy wtedy aukcji zaproszenia, zyskując tym miejsce na dodatkowy tekst, w którym możemy dać jakiś cytat, podziękowania, czy inne informacje o szczegółach wydarzenia.

PODZIAŁ GOŚCI PRZY STOŁACH

Wiedząc już kto się zjawi na naszym weselu, zaczynamy tworzyć plan rozmieszczenia gości przy stołach. Wszystko dobieramy tak, aby niezależnie od stosunków i zależności wzajemnych w rodzinie, każdy zaproszony czuł się komfortowo i mógł bawić się świetnie. Może zajmie to trochę czasu, ale to kolejny krok bliżej naszego doskonałego przyjęcia weselnego. Żeby oszczędzić sobie nieco energii, możemy stworzyć listy z podziałem na gości przy danym stole, każdy gość w osobnej linijce(oddzielony enterem), by przy tworzeniu papeterii od razu wklejać sobie listy gości przyporządkowanych do danego numeru stołu.

PAPETERIA WESELNA

Pora najwyższa na winietki, zawieszki na alkohol, karty z podziałem miejsc przy stołach, menu dań weselnych, tablice powitalne dla gości i tak dalej, czyli całą oprawę papierową do naszego weselna. Papeterię weselną zazwyczaj dobieramy w takim samym wzorze co zaproszenia, jednak to nie jest reguła. Najlepiej dokonać wyboru kierując się stylistyką naszego wesela, tak aby wszystko tworzyło zgrabną całość i potęgowało wrażenie. Całą potrzebną papeterię możemy zamówić, wybierając wzór zgodnie z zapotrzebowaniem i projektując pod nasz gust, łącznie z personalizacją gości w cenie, w sklepie Producenta ślubnego, w którym właśnie się znajdujemy.

OSTATNIE PRZYMIARKI

Docieramy powoli do momentu, w którym coraz więcej elementów naszej układanki, nabiera wyraźnych, ostatecznych kształtów. Tak też dzieje się z naszą kreacją panny młodej. Na tym etapie już dopracowujemy tylko ostateczne szczegóły, decydujemy się na konkretne dodatki i poprawiamy najdrobniejsze niedociągnięcia, by mieć pewność, że wszystko zaprezentuje się niczym z baśni.

WIECZÓR PANIEŃSKI I KAWALERSKI

Na podstawie rzetelnych informacji wyciągniętych z filmu "Kac Vegas" i innych źródeł popkultury oraz zapewne własnego doświadczenia wiemy, że wieczory panieńskie i kawalerskie należy robić odpowiednio wcześniej przed ślubem, aby na samą uroczystość dotrzeć w pełni zdrowia i kondycji. A zupełnie na serio, to pamiętajmy, że niezależnie od tego, kto organizuje to wydarzenie, powinniśmy go spędzić w gronie osób z którymi czujemy się najlepiej i wcale nie musimy zapraszać nikogo, kto ma skłonności do psucia zabawy. Kolejną sprawą jest niepowtarzalność naszej imprezy i każdy powinien spędzić ją według własnych preferencji, więc jeśli to nie my organizujemy ten wieczór, możemy zawsze się upewnić, że zajmuje się tym ktoś, kto zrobi to godnie.

ZAKUP ALKOHOLU

Jeśli nie zdecydowaliśmy się na alkohol wliczony w ofertę sali weselnej, ale ogólnie alkohol jest w planach, to nie ma co odkładać tego na ostatnią chwilę. W przypadku tego zakupu w bardzo małym stopniu ogranicza nas data ważności, więc możemy zająć się tym odpowiednio wcześniej. Przy dużych ilościach dobrze rozejrzeć się za dostępnymi zakupami w cenach hurtowych. Porównujemy ceny nie tylko pomiędzy poszczególnymi sprzedawcami, ale i okresami w ciągu roku, dzięki temu jesteśmy w stanie zaoszczędzić trochę, bez większego wysiłku. Pamiętajmy, że musimy zorganizować sobie odpowiednie miejsce na składowanie w zależności od rodzajów trunków. Przy zakupie rozważmy również rezerwę na wypadek gdyby coś poszło nie tak oraz zakup trochę lżejszych rodzajów dla tych gości, którzy chcieliby się napić, ale zbyt wysokoprocentowych napojów, z różnych przyczyn, nie mogą.

LISTA PIOSENEK I ZABAW

Bardzo przyjemnym punktem dla znacznej większości par jest dobieranie repertuaru muzycznego i listy konkretnych zabaw do swojego wesela. W zależności od naszych preferencji i tendencji naszej rodziny, za pomocą oprawy muzycznej i rozrywkowej tworzymy swój wyjątkowy klimat zabawy, dzięki któremu my i nasi goście, wspólnie przeżyjemy wszystko właśnie tak, jak od początku mieliśmy to zaplanowane - wyśmienicie się bawiąc. Zatwierdzamy listę i ostatecznie dogadujemy szczegóły z naszym zespołem lub DJ’em.

KWIATY

W przypadku, gdy sami zajmujemy się kwiatami, lub dostarczamy je florystce, powinniśmy zamówić je w kwiaciarni na około miesiąc wcześniej. Chyba, że w planach mamy wystrój złożony z trudno dostępnych kwiatów, wtedy lepiej znacznie wcześniej zorientować się w kwiaciarni lub dopytać florystki. W przypadku kiedy wszystko mamy załatwione, to jeśli nie zapomnieliśmy o wystroju samochodu, który można zamówić wraz z ubiorem auta w kwiaciarni, to część kwiatową mamy z głowy.

POTWIERDZENIE USŁUGODAWCÓW

Na około miesiąc przed ślubem, powinniśmy skontaktować się ze wszystkimi z naszych usługodawców i przypomnieć się, jednocześnie sprawdzając czy wszystko jest dogadane i wszystkie informacje są dobrze zapisane, aby później nie było problemów przez niedopowiedzenia. Data, godzina, przebieg ceremonii, godziny pracy, ewentualnie szczegóły wykonania usługi - wszystko powinno być dopięte. Zdarzyć się też może, że zapomnieliśmy o coś spytać wcześniej, więc moment jest odpowiedni. Jeśli wszystko jest w porządku, to możemy z ekscytacją rozpocząć ostatni miesiąc prowadzący do tego pięknego wydarzenia.