CO POWINNO ZAWIERAĆ ZAPROSZENIE ŚLUBNE?

Na pierwszy rzut oka to łatwizna jednak gdy się za to zabieramy okazuje się, że stworzenie idealnego zaproszenia to złudnie proste zajęcie - poza całą etykietą zapraszania pozostaje jeszcze trochę szczególików i okoliczności do uwzględnienia. Sęk tkwi w tym jak to ująć, aby wydźwięk zaproszenia odzwierciedlał klimat Waszego dnia zaślubin. Gotowi do startu? Przed Wami przewodnik po strukturze i słownictwie zaproszeń ślubnych.

1. LINIA GOSPODARZA

Jedną z podstawowych informacji jaka powinna być zawarta w zaproszeniu ślubnym jest informacja kto jest gospodarzem wydarzenia, czyli z kogo kieszeni uroczystość została zorganizowana. (Nie koniecznie jest to początek zaproszenia, bo forma zaproszenia nie jest tak sztywna jak się wydaje, ale ten element to swoisty wstęp do części głównej, czyli zapraszania właściwego.)

Tradycyjnie rodzice pary młodej mieli w zwyczaju zajmowanie się stroną finansową przedsięwzięcia, więc podawanie ich w zaproszeniach jako gospodarzy było formą uznania ich hojności. Aktualnie ten fakt nie jest taki oczywisty, coraz to więcej par radzi sobie z kosztami ślubu i wesela bez niczyjej pomocy. W takim wypadku, jeśli zaproszenie ma być bardzo formalne najlepiej napisać imiona i nazwiska pary planującej wejść w związek małżeński, jednak jeżeli para młoda sama jest gospodarzami ślubu napisanie samych imion nie jest podejściem błędnym, lecz bardziej luźnym. Ten przypadek dopuszcza również pominięcie w zaproszeniu miejsca gospodarza. Często jednak, podczas organizacji ślubów i wesel jest podział kosztów między narzeczonymi, a rodzicami. Wtedy poza opcją wypisania wszystkich rodziców, pozostaje wersja uproszczona typu: "...wraz z Rodzicami", "...wraz z naszymi rodzicami" lub "...razem z rodziną" .

Pamiętajcie, że najważniejszą rzeczą jest, aby tą część Waszego zaproszenia sformułować w komfortowy sposób komfortowy dla Was obojga. Między innymi też dlatego zachęcamy do tworzenia Waszych zaproszeń wspólnie..

OTO KILKA RAD:

Gospodarze, którzy są małżeństwem nie powinni być zapisani w oddzielnych linijkach
- Jeśli przyjmujecie formę w której gospodarze są wypisywani w osobnych linijkach, powinno się zacząć od rodziców ze strony panny młodej - oczywiście zaczynając od płci pięknej, tak samo postępujemy z rodzicami ze strony pana młodego
- W tej części zaproszenia nie powinno się używać samych inicjałów
- W przypadku bardzo formalnych wesel, gospodarzy przedstawia się jako "Pan i Pani....",
- Niestosownym jest wypisywanie gospodarza w kolejności zależnej od jego wkładu finansowego
- Jeśli chcielibyście w Waszym zaproszeniu uhonorować imię zmarłego rodzica to dobrym pomysłem byłoby zmienić nieco formułę z "rodzice + para młoda" na "para młoda jako dzieci rodziców" np. "Karolina Kowalska, córka Marii i Józefa Kowalskich”.

W przypadku kiedy rezygnujecie z zawarcia rodziców w swoim zaproszeniu ślubnym lub zamierzacie umieścić ich po prośbie o przybycie na wesele skierowanej już do konkretnych gości, warto umieścić tekst, który rozpocznie część główną zaproszenia: "Z ogromną przyjemnością", "Połączeni miłością", "Pełni radości", "Z otwartym sercem”, „Zakochani” itp.


2. LINIA PROŚBY

W momencie gdy zaczynacie się zastanawiać jak sformułować zaproszenie, pytanie o odpowiednie dobranie zwrotu do tej części pojawia się jako pierwsze. Sposób w jaki zamierzacie ująć prośbę w zaproszeniu wpływa na ton w jakim goście weselni odbiorą Waszą uroczystość. Można śmiało rzec, że jest to trzon całego zaproszenia ślubnego.

Jeśli Wasz ślub i wesele ma być bardzo oficjalne, to należy użyć zwrotów podniosłych, np. "...proszą o zaszczycenie obecnością""... mają zaszczyt zaprosić", "Wielki zaszczyt sprawi nam przybycie", "... będą zaszczyceni przybyciem", "... łączą nadzieje na uhonorowanie uroczystości swoją obecnością".

Nieco mniej oficjalnie, lecz równie pięknie można poprosić przyszłych gości weselnych o przybycie używając np. "... pragną z przyjemnością zaprosić", "...z radością zapraszają", "...na światków tej uroczystości zapraszają serdecznie", "Łącząc nadzieję na łączenie się w radości z nami zapraszamy serdecznie", "Na wspólne przeżycie tych pięknych chwil chcielibyśmy zaprosić".

Jeśli planujecie bardziej luźną atmosferę ślubu i wesela, poza dostosowaniem Waszej kreatywności do formy dobranych zaproszeń ślubnych, możecie skorzystać z takich sformułowań jak: "Ogromnie uradowałaby nas obecność" "Było by wspaniale zobaczyć tam" "Było by nam niezmiernie miło móc świętować z" "Chcielibyśmy się dzielić naszą radością z".

Wyrażenia można dostosowywać pod siebie, łączyć i modyfikować tak, aby jak najbardziej wpasowały się w zaplanowany przez Was ton i atmosferę uroczystości zaślubin i przyjęcia weselnego. Zwróćcie też uwagę na to, by ten fragment zaproszenia ślubnego wpasował się stylistycznie w całość waszej wypowiedzi. W zaproszeniu na ślub bardzo ważna jest jakość przekazu.


3. Zaproszenie na ... ?

Po wystosowaniu prośby (najczęściej imiennej - ponieważ zwracamy się do naszych gości weselnych bezpośrednio) przechodzimy do dość istotnej sprawy jaką jest okazja naszego zaproszenia. Ważne jest, aby określić na co właściwie goście zostali zaproszeni. W zależności od konstrukcji zaproszenia, można tą informację przekazać na kilka sposobów. Tradycyjnie, gdy gospodarzami weselnymi byli rodzice, sformułowanie to mogło być wyrażone np. "... zapraszają na ślub swoich dzieci", jednak gdy aktualnie rodzice nie biorą, aż tak dużego udziału w organizacji wesela, narracja bardziej skupia się na perspektywie pary młodej. Duża część zaproszeń zaczyna się od zaproszenia gości weselnych i w tym wypadku już powinniśmy zawrzeć informację o okazji. Możemy ją sprytnie wpleść w prośbę np. "(imiona pary młodej) na wspólne przeżycie zawarcia związku małżeńskiego pragną serdecznie zaprosić Sz.P. ... " lub możemy jeszcze zwinniej przejść do części informacyjnej pisząc okazję na końcu prośby, czyli np. "(imiona pary młodej) pragną serdecznie zaprosić Sz.P. … na uroczystość zaślubin, która odbędzie się ...".

Zawsze zwracajcie uwagę na całość, aby była spójna i zrozumiała. Całościowe przykłady tekstów zaproszeń podaliśmy w zakładce z przykładowymi tekstami. Również w naszym kreatorze zaproszeń ślubnych znajdują się proponowane teksty, które z pewnością ułatwi konstrukcję Waszego ideału w sam raz na wymarzony ślub.

OTO KILKA PRZYKŁADÓW:

 "(imiona pary młodej) z radością zapraszają ... na swój ślub (data, godzina i miejsce ceremonii)"


- "(imiona pary młodej) w najpiękniejszym dniu swego życia, mają zaszczyt zaprosić ... na uroczystość zaślubin (data, godzina i miejsce ceremonii)"


- "(imiona pary młodej) rozpoczynają wspólną drogę życia ślubując sobie przed Bogiem miłość, wierność i wzajemny szacunek ... "


- "Wielki zaszczyt sprawi nam przybycie 
Sz.P. … na nasz ślub, który odbędzie się dnia ...",


"(imiona pary młodej) na wspólne przeżycie zawarcia związku małżeńskiego pragną serdecznie zaprosić Sz.P. ... "


"(imiona pary młodej) pragną serdecznie zaprosić Sz.P. … na uroczystość zaślubin, która odbędzie się ..."


4. IMIONA PARY MŁODEJ

W teorii to najprostszy temat podczas pisania swojego zaproszenia ślubnego, ale pojawiających się pytań również i przy nim nie brakuje. Kogo imię pierwsze? Czy pisać nazwiska? Jedno, czy więcej imion? Co prawda, nie ma jednej, sztywnej odpowiedzi do każdego z pytań, ale i w tym pomożemy. Imię pani młodej tradycyjnie powinno być wpisywane jako pierwsze, następnie pana młodego, jednak jeśli wolicie inaczej, to nie powinno to nikogo urażać. Pisanie nazwisk, drugich i kolejnych imion czyni zaproszenie bardziej oficjalnym, ale pisanie całości w każdym miejscu na zaproszeniu wygląda dość monotonnie. Drugie imiona nadają oficjalnego tonu, ale nie tracicie na nim nie pisząc imion których nie używacie. Jeżeli wolicie napisać nazwiska, to najlepiej jest to zrobić w miejscu, gdzie zapraszacie gości lub na okładce jeśli zaproszenie jest tak zaprojektowane, że w wygląda wtedy przyjemnie. Przede wszystkim powinniście wybrać opcję dzięki której ostateczne wrażenie jakie będzie dawać zaproszenie będzie dla Was najbardziej satysfakcjonujące.


5. CZĘŚĆ INFORMACYJNA - DETALE ŚLUBU I WESELA

Jakie informacje są niezbędne w zaproszeniu ślubnym, by mieć pewność, że zaproszeni goście będą mieli w nim zawarte wszystko to co potrzebują wiedzieć? Poza tym, bez ściągi którą im przygotujecie mogą coś pomylić! Pisząc wszystko w zaproszeniu zapewniacie sobie spokój od telefonów z dopytywaniem o szczegóły, a przed ślubem każdy zaoszczędzony czas jest na wagę złota.

Najważniejsze to data, godzina i miejsce ślubu, które najłatwiej napisać jako pierwsze lub od razu po części, w której prosimy gości o przybycie. Jako miejsce najlepiej podać miasto, adres i charakterystyczną nazwę miejsca dla ułatwienia dotarcia gościom.

Druga sprawa to wesele, które również warto opisać. W tym wypadku wystarczy tylko nazwę i adres miejsca wesela, chyba, że grafik ceremonii jest niestandardowy lub ślub i wesele nie odbywają się w ten sam dzień. Na wesele można zaprosić gości z osobna już bez imiennej prośby np. "Po zaślubinach zapraszamy wszystkich Państwa na wspólną zabawę, która odbędzie się w ..." lub nieco mniej oficjalnie np. "Na wspólne świętowanie tego wydarzenia zapraszamy do ...". W wypadku luźniejszego tonu można popisać się kreatywnością: "Ciepłe posiłki, zimne napoje i taniec do rana znajdziesz ..." lub "Na taniec, ciasto i „pięknie, długo i szczęśliwie” zapraszamy do ...".

Kolejną informacją jaka przydaje się bardzo w organizacji ślubu i wesela jest tak zwane RSVP. Co to znaczy RSVP - to potwierdzenie przybycia. Aby uniknąć sytuacji w której chwilę przed ślubem dowiadujecie się, że część gości się nie zjawi i jest zbyt późno, żeby zaprosić jeszcze jakichś znajomych na te miejsca, warto wystosować małą prośbę do otrzymujących zaproszenie, by potwierdzili swoją obecność do konkretnego dnia i przy tym należy podać w jaki sposób mają to zrobić. Zwykle zostawia się kontaktowy numer telefonu.

Z informacji pojawiających się w zaproszeniach, często można trafić na słówko na temat preferencji pary młodej co do przynoszonych prezentów - najczęściej w formie krótkiego wierszyka. Możecie przekazać gościom o czym marzycie, co kolekcjonujecie lub co bardziej się przyda, niż klasyczne wybory na prezenty weselne. Propozycje na tą część zawarliśmy na naszej liście przykładowych tekstów.

PRZYKŁADOWE ZAPROSZENIA ŚLUBNE